A dél-afrikai University of Pretoria az ENSZ Emberi Jogi Fõbiztossága Dél-Afrikai Regionális Irodája szakmai támogatásával 2011 decemberében immár harmadik alkalommal szervezte meg a World Human Rights Moot Court Competition jogesetmegoldó versenyt, ahol az egyetem Állam- és Jogtudományi Karának hallgatói csapata a 2. helyet szerezte meg.
Az elõzõ két évben is kimagasló eredményt értek el a nemzetközi megmérettetésen, amelyre ezúttal is több hónapon át készült a megújult összeállítású csapat. A verseny írásbeli „selejtezõ” fordulójában a résztvevõknek egy elõzetesen megadott, komplex nemzetközi jogi és emberi jogi problémákat felvetõ esettel kapcsolatosan kellett a sértett kérelmezõk és a bepanaszolt kormány álláspontját kifejteniük egy fiktív emberi jogi bíróság elõtt, írásban, angol nyelven.
Az írásbeli forduló értékelését követõen valamennyi ENSZ-régióból 3-3 (összesen 15) csapat nyert jogot arra, hogy a 2011 decemberében (az emberi jogok napjához kapcsolódóan) Pretoriában megrendezett szóbeli világdöntõn is részt vegyen, ahol egyszer felperesként, egyszer pedig alperesként kellett a hallgatóknak érvelniük, emellett válaszolni az öt elismert emberi jogi szakértõbõl álló bíróság folyamatos kérdéseire.
A Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának csapata (a szóbeli döntõben szereplõ hallgatók: Kozma Barbara és Menyhárt Barbara, az írásbeli beadvány elkészítésében csapattagként részt vett: Becánics Adrienn, felkészítõ tanár: Szemesi Sándor) a korábbi évekhez hasonlóan idén is bejutott a 15 csapatos világdöntõbe, ahol a kelet-európai ENSZ-régió döntõjében a 2. helyen végzett. A verseny abszolút gyõztese immár másodszor a jamaicai Norman Manley Law School lett, megelõzve az amerikai Yale Egyetem csapatát.
- Az ENSZ Emberi Jogi Fõbiztosságának képviselõje a záróbeszédében külön kiemelte, hogy mindössze két olyan egyetem van a világon, amely eddig valamennyi világdöntõben részt vett: a svájci University of Lucerne és a Debreceni Egyetem csapata. Az elért eredménnyel a hallgatók nem csupán nagyszerû élményekkel és szakmai tapasztalatokkal gazdagodhattak, de a Debreceni Egyetem és Magyarország hírnevét is öregbíthették a világban - emelte ki Szemesi Sándor felkészítõ tanár, az Állam- és Jogtudományi Kar adjunktusa.