A 2012. február 23-24-i eseményen tudományos elõadások keretében tekintették át az elmúlt évtizedek populáris emlékezethelyeit, többek között olyan témákat érintve, mint a Kádár-korszak reklámjai, TV-sorozatai, képregényei, személyes és tárgyi emlékei.
A debreceni MODEM Modern és Kortárs Mûvészeti Központban rendezett konferencián az elmúlt két évben a kutatóegyetemi pályázat keretében mûködõ Médiatudományi Kutatócsoport tagjai számoltak be eddig elért eredményeikrõl. A Debreceni Egyetem által szervezett konferencia az emlékezethelyek (lieux de mémoire) mediális összefüggéseit és a népszerû kultúrában betöltött szerepét vizsgálta.
- Az emlékezetnek a populáris kultúra is hordozója - hangsúlyozta a munkacsoport vezetõje. A konferencia célja a Rákosi- és Kádár-kor, valamint a rendszerváltás utáni idõszak egyes populáris emlékezethelyeinek számbavétele és értelmezése - mondta Szirák Péter, a Debreceni Egyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének vezetõje.
A rendezvényen történészek, irodalmárok, médiatudósok tartottak elõadást a 70-es, 80-as évek tárgyi kultúrájáról, annak mai retro-hatásáról, a Kádár-korszak televíziós reklámjairól, azok politikai hátterérõl, de emellett szó volt az Aranycsapat emlékezetérõl, az elsõ teleregény másodvirágzásáról, Rejtõ Jenõ életmûvérõl és az 56-os forradalom különleges dokumentumairól is.
A konferencián elhangzott elõadások anyagát a tervek szerint nyár elején kötet formájában is megjelenteti a Médiatudományi Kutatócsoport.