Nagyszabású tudományos konferencia foglalkozik a város és a régió protestáns múltjával, kultúrájával május 24. és 26. között a Debreceni Egyetemen.
11 határon inneni és túli kutatóhely szervezésében 32 elõadás értékeli a kora újkor (15–18. század) magyarországi katolikus, református, evangélikus és unitárius irodalmát mintegy 100 kutató elõtt.
A „Reformáció, devóció, literatúra - A kora újkori prózai kegyességi mûfajok rendszere és elmélete” címû tanácskozás a Magyar Tudományos Akadémia Irodalomtudományi Intézete által 42 éve koordinált konferenciasorozat része. A konferenciára magyarországi és határon túli oktatók, kutatók és hallgatók érkeznek.
- A három napos tudományos és kulturális rendezvény kapcsolódik a Debreceni Egyetem alapításának (1912) centenáriumára rendezett egész éves eseménysorozathoz - mondta Bitskey István akadémikus, a Debreceni Akadémiai Bizottság (DAB) elnöke, a konferencia elõkészítõ bizottságának társelnöke.
A programok a DAB Székházban, a Debreceni Egyetemen és a Református Kollégiumban zajlanak le. A konferencia alkalmából különleges kiállítás nyílik május 25-én a Debreceni Református Kollégium gazdag gyûjteményeibõl Kegyes lelkek, az Urat dicsérjétek!” - A katolikus és protestáns kegyesség megnyilvánulásai címmel. Aznap este a Kollégium Oratóriumában koncertet ad a Kollégiumi Kántus. Május 26-án a Debreceni Egyetem fõépületének Aulája helyszín és téma is lesz egyben. Róth Miksa festett üvegablakait a centenárium alkalmából rekonstruálták, és most néhány elõadás ezeket elemezve szól majd Debrecen és a külföldi egyetemek kapcsolatrendszerérõl. A konferenciát nyírségi kirándulás zárja.