Öt tudományterület, 118 kutatócsoport, hárommilliárd forint uniós támogatás, 500 milliós műszerbeszerzés, csaknem 900 publikáció: ezt jelenti számokban, hogy a Debreceni Egyetem 2010 júliusában - öt másik felsőoktatási intézménnyel együtt - elnyerte a kutatóegyetemi címet és az azzal járó jelentős összegű támogatást. A fókuszcsoportokat a megelőző tíz év pályázati és tudományos eredményei alapján választották ki. A fő szempont az volt, hogy azok a területek részesüljenek támogatásban, ahol nemzetközi szinten is jelentős tudományos eredményeket tudtak elérni. A több mint két éves program záró-rendezvényét október 18-án tartották a Főépület Aulájában.
A kutatóegyetemek létrehozásának célja az volt, hogy - német mintára - olyan elitegyetemek jöjjenek létre, amelyek kutatási eredményeiket az oktatásba is képesek közvetíteni.
- Az elnyert támogatás lehetőséget biztosított arra, hogy a legversenyképesebb alapkutatásainkat reprezentálva a kiemelkedően eredményes kutatócsoportok és fiatal kutatók számára optimális feltételrendszert teremtsünk. Szellemi tőkénkkel jól gazdálkodtunk, mutatja mindezt a kiemelt területeken működő kutatócsoportok sikeressége, a bevezetett nemzetközi külső értékelések eredménye - fogalmazott az egyetem számára jelentős fejlődést biztosító szakmai tevékenységről Fésüs László, a kutatóegyetemi program vezetője.
- Az elmúlt két évben elérte elsődleges célját az egyetem, közelebb került a vezető európai elitegyetemek tudományos teljesítményéhez - hangsúlyozta Fábián István. A rektor szerint a projekt sikeressége bizonyítja, hogy jó döntés volt a Debreceni Egyetemet a kutatóegyetemek közé sorolni, a jövőben pedig az intézmény méltán pályázhat a kiemelt kutatóegyetemi státusra és az ezzel járó - a minőségi kutatást díjazó - többletforrásokra.
A záró-rendezvényen mind az öt fókuszterület (Molekulatudomány, Fizikai-, Számítás- és Anyagtudomány, Egészség- és Környezettudomány, Molekuláris Medicina, valamint Nyelvtechnológia és Bioetika) bemutatkozott, a projektvezetők, valamint témakörönként egy-egy fiatal kutató tartott előadást az elmúlt két év eredményeiről. A támogatásban részesült kutatók és kutatócsoportok optimális feltételek között dolgozva képesek voltak a kutatási területük nemzetközi élvonalában jelentős tudományos eredmények elérésére, továbbá széleskörű együttműködésre a hazai és külföldi kutató társintézményekkel - derült ki az elhangzottakból.
- Az elmúlt kétéves támogatási időszakot az egyetem a hosszú távú kutatóegyetemi program első állomásának tekinti. Amennyiben a Debreceni Egyetem továbbra is elnyeri a kiemelt kutatóegyetemi rangot, akkor a jövőben is jelentős összegű forrás áll majd rendelkezésre a megkezdett munka folytatására - hangsúlyozta Fábián István. A rektor szerint fontos, hogy az egyetem fenntartsa a kutatóegyetemi struktúrát, valamint a most véget érő időszak eredményeként kialakult belső elosztási, pályázatási és értékelő rendszert, amely növeli a nemzetközi szintű felzárkózás esélyét, és hosszú távon biztosíthatja, hogy a nemzetközi rangsorokban még előkelőbb helyet szerezhessen a Debreceni Egyetem.