A felvételi eljárás változásai mellett is megõrizte népszerûségét a Debreceni Egyetem, amely az elsõ helyes jelentkezések alapján továbbra is a legnépszerûbb vidéki egyetemnek számít. Az idei általános felvételi eljárásban 6118 (5043 állami ösztöndíjas és 1075 önköltséges) jelentkezõ nyert felvételt a Debreceni Egyetemre. A felvett állami ösztöndíjasok száma 4,3 %-kal emelkedett, ami némileg jobb eredmény, mint az országos átlag. Az önköltséges felvettek létszáma viszont nagymértékben csökkent - mintegy 40 %–kal -, de ez is jobb, mint az országos mutató. A 2013. évi keresztféléves eljárásban bekerült hallgatókkal, a doktori képzésben résztvevõkkel, a pótfelvételin felvettekkel és az egyre növekvõ számú angol nyelven tanulókkal a tavalyihoz hasonlóan az elsõéves hallgatók száma idén is elérheti a csaknem 9000-et.
Állami ösztöndíjas finanszírozási formában alapképzésre 3143-an, mesterképzésre 941-en, osztatlan képzésre 514-en, felsõoktatási szakképzésre 404-en nyertek felvételt.
A jelentkezõk 62 alap- és 73 mesterképzési, 5 osztatlan szak, 14 féle felsõoktatási szakképzés közül választhattak. Új szakként hirdette meg az intézmény a felsõoktatási szakképzéseket, az osztatlan tanári szak szakpárjait, a fordító, a tolmács és a mechatronikai mérnöki mesterképzési szakokat.
Néhány szak nem indul szeptembertõl, így például az alapképzések közül az andragógia, a pedagógia, a közszolgálati, a környezettan, a mesterképzési szakok közül a német nyelv, irodalom és kultúra, a szociológia, a matematikus, a mestertanári szak több szakképzettsége és jónéhány az osztatlan tanári szakpárok közül.
A különbözõ karokat természetesen másképp érintette a felvétel új rendje. Az egészségügyi karok képzéseiben lényegében nem történtek változások. Ellenben pozitív volt a hajdúböszörményi Gyermeknevelési és Felnõttképzési Kar 10 %-os, a Gazdálkodástudományi és Vidékfejlesztési Kar 29,4 %-os, a Mezõgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar 24,8 %-os felvételi eredményének növekedése. Ugyanakkor a prioritást élvezõ képzések közül kevesebb hallgatót vettek fel a Mûszaki Karra, az Informatikai Karra, a Természettudományi és Technológiai Karra. Ugyancsak vesztese volt az ez évi felvételi eljárásnak a kormányzati intézkedések miatt az Állam- és Jogtudományi Kar.
A mesterszakok továbbra sem tekinthetõk sikertörténetnek, ez országos problémának is tekinthetõ. Valószínûleg nehézséget fog jelenteni az önköltséges hallgatói létszám mérséklõdése, ez a fizetõképes kereslet visszaszorulásáról árulkodik. Ma már egyre biztosabban megjósolható a potenciális jelentkezõi létszám visszaesése is.
Összességében sikeresnek ítéljük a 2013-as felvételi eljárást, hiszen az országosan csökkenõ jelentkezések ellenére ebben a hátrányos helyzetû régióban meg tudtuk õrizni vezetõ vidéki egyetemi pozíciónkat a beiskolázásban.
A Debreceni Egyetem a pótfelvételi eljárás során a szakok jelentõs, döntõ hányadát várhatóan meghirdeti, így azok elérhetõek lesznek a jelentkezni kívánók számára, de már csak önköltséges formában.