Négy magyar felsõoktatási intézmény, köztük második alkalommal a Debreceni Egyetem került fel a Quacquarelli Symonds (QS) legfrissebb világrangsorára.
A Szegedi Tudományegyetemet az 501-550., az Eötvös Loránd Tudományegyetemet az 551-600. helyre, a Debreceni Egyetemet a 601-650., a Budapesti Corvinus Egyetemet a 651-700. helyre sorolták a QS-rangsor összeállítói. A 800-as lista elsõ három helyezettje a Massachusetts Institute of Technology (USA), a Harvard (USA) és a Cambridge (Egyesült Királyság).
A QS Quacquarelli Symonds cég 2004 óta minden évben elkészíti a felsõoktatási intézmények világrangsorát, amelyet hat szempont - többek között az oktatók és a hallgatók aránya, az intézményhez köthetõ tudományos munkák idézési gyakorisága, valamint a külföldi hallgatók és oktatók száma - alapján állítanak össze.
A QS World University Rankings by Subject 2013 idén tavasszal publikált rangsorában az elsõ 200 egyetemet említik név szerint azokon a területeken, amelyekben bekerültek a világ legfelsõ 1 százalékába. A Debreceni Egyetem mellett hat magyar egyetem található meg ebben a rangsorban különbözõ tématerületeken. A Debreceni Egyetem a modern nyelvtudományokban valamint az angol nyelv- és irodalomtudomány területén került be a világ 20 ezer egyeteme közül a legjobb 200 intézmény közé. A modern nyelvtudomány egy összefoglaló elnevezés a világon aktívan használt nyelvekre. Ezzel az eredménnyel a neves rangsorkészítõ intézmény elismerte a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karának nyelvi képzésért tett évtizedes szakmai munkáját.
Szakterületek tekintetében a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának tevékenysége is kiemelkedõ. Az „Élettudomány és Orvostudomány” kategóriában a 343. pozíciót foglaljuk el világszinten, mellyel a legfelsõbb 1,5 százalékba tartozunk. Korábban is beszámoltunk róla, hogy az orvosképzésünk a munkaadók és külföldi professzorok szerint is a világ-elitbe tartozik.
Intézményünk nemzetközi láthatóságának köszönhetõen 67 ország több mint 3.300 külföldi hallgatója tanul a Debreceni Egyetemen, amely ezzel a számmal vezeti ebben a kategóriában a képzeletbeli hazai ranglistát.
A QS rangsor készítésénél a következõ arányban veszik figyelembe az egyes adatokat:
• Akadémiai (oktatók, kutatók) vélemények: 40%
• Munkaadói vélemény: 10%
• Oktató/hallgató arány: 20%
• Az intézmény méretével arányosított mutatószám: 20% (becslés az elmúlt 5 év alapján az un. Scopus adatbázis segítségével)
• Külföldi oktatók aránya: 5%
• Külföldi hallgatók aránya: 5%