2012 decemberében valósult meg az a korábbi elképzelés, amelynek a célja, hogy az úszni vágyó egyetemisták a kötelezõ testnevelési alkalmakon felül szervezett körülmények között úszóedzés lehetõséget kapjanak. A Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának Sportirodája felkarolta és támogatta az ötlet megvalósítását. Az egyetemi úszó csapatot három jelenleg is aktív versenyúszó egyetemista fogja össze és koordinálja: Hudák István, Molnár Dániel és Tóth Gábor. Az edzések részleteirõl kérdeztük a csapat vezetõit.
Mikor vannak az edzéseitek?
Edzéseinket minden hétfõn és szerdán este 19.00 és 20.00 között tartjuk a Debreceni Sportuszoda 25 m-es medencéjében 2 pályán.
Hány egyetemista szokott úszni nálatok?
Szerencsére szinte minden edzés elõtt azon kell aggódnunk, hogy el fogunk-e férni pályáinkon. Edzésrõl-edzésre átlagosan 20 egyetemista vesz részt a foglalkozásokon, amellyel pályáinkat maximálisan kihasználjuk.
Aki szeretne jelentkezni hozzátok, hogyan teheti meg?
Kizárólag egyetemisták vehetnek részt edzéseinken, ezért a legfontosabb kritérium az, hogy az ide jelentkezõknek hallgatói jogviszonnyal rendelkezzenek. Azokat az egyetemistákat várjuk, akiknek korábban is volt kapcsolatuk medencés sportokkal és alapvetõ úszástudással rendelkeznek. Sajnos jelenleg még nincs lehetõségünk arra, hogy úszni nem tudó, illetve úszásoktatásra szoruló egyetemistákat fogadjunk.
Mik az elvárásaitok az edzésekre járó hallgatóktól?
Elvárásainkat minden új taggal közöljük már az elsõ alkalommal, amelyek nem teljesíthetetlenek, azonban úgy gondoljuk, ahhoz, hogy minõségi munkát tudjunk végezni, nekik is alkalmazkodniuk kell és el kell fogadniuk néhány „játékszabályt”.
Elsõsorban azoknak a hallgatóknak szeretnénk helyet biztosítani, akik egy hónapban maximum kétszer hiányoznak, tehát a legtöbb edzésen részt tudnak venni. Az egyetemi kupa tavaszi és õszi fordulóin is részt kell venniük minimum 2db 50 méteres versenyszámban, továbbá indulniuk kell a minden évben megrendezésre kerülõ Egyetemisták és Fõiskolások Országos Bajnokságán. Alapvetõ szabályaink közé tartozik az is, hogy a hallgatóknak el kell fogadniuk az utasításainkat és az edzéstervet maradéktalanul teljesíteniük kell. Természetesen próbálunk mi is alkalmazkodni a sportolókhoz, esetenként technikát javítunk edzés közben, vagy éppen egyéni könnyítést is adunk. Fontos a kölcsönös bizalom és a kölcsönös elvárás. A sportolók is elvárhatják tõlünk, hogy edzéseinkre mindig reális programmal álljunk elõ, illetve azt jó hangulatban teljesíthessék.
Hogyan épül fel egy edzés?
Az edzésre járóknak lehetõségük van már az úszás kezdése elõtt fél órával a medencetérbe bemenni, ekkor egyéni melegítéssel, beszélgetéssel hangolódnak az úszásra. 19.00- kor mindenki becsobban a medencébe, ahol a haladók és a középhaladók külön-külön pályán úszhatnak. Edzéseinket mindig két fõ tartja, így a két csoportra osztott csapatot egy-egy ember felügyeli.
A középhaladó csoport edzései inkább technikai úszásokból állnak, míg a haladó pályán úszók már komolyabb sorozatokat is úsznak erõnlét fejlesztés céljából, a technikai feladatok mellett. Versenyek elõtt rajtokat, fordulókat gyakorolnak és elengedhetetlen része az edzéseknek a csapatépítõ versengés egy-egy váltó formájában. Az egy órás foglalkozás alatt 2000-2500 métert úsznak a hallgatók.
Mik a terveitek, céljaitok a jövõre nézve?
Alapvetõ célunk az egyetemi úszóélet fellendítése. Szeretnénk, ha minél több egyetemista venne részt az egyetemi és országos megmérettetéseken. Ezen kívül rövid távú céljaink közé tartozik a pályáink számának növelése és az edzéseken résztvevõk létszámának bõvítése.
Két edzésekre járó egyetemista rövid beszámolója:
Törköly T. Máté
A Debreceni Egyetem Orvostudományi Karának 5. éves hallgatója vagyok. Csoporttársamtól hallottam errõl az edzés lehetõségrõl. Korábban már vízilabdáztam és ezért szerettem volna fejleszteni az úszástudásomon. Számomra rendkívül pozitív az, hogy rendszeresen tudok járni edzeni és egy csapathoz tartozhatom. Sikeresen leadtam néhány kilót és izmosodni is tudtam. Érezhetõen jobban bírom az edzéseket így egy év elteltével, mint a kezdetekben. Kedvenc úszásnemem a hát úszás. Az edzéseink hangulata kiváló, a csapat nagyon összetartó. A foglalkozásokon kívül is sokszor összeülünk a csapattársakkal.
Ménes Anita
Az egyetem Közgazdaság-és Gazdaságtudományi Karán Vezetés és Szervezés végzõs mester szakos hallgatója vagyok. Kezdetektõl fogva tagja vagyok az úszó klubnak, rendszeresen veszek részt az edzéseken. Régebben versenyszerûen úsztam, viszont az egyetem mellett ez nehezen volt összeegyeztethetõ, így örültem annak, hogy adódott egy ilyen edzés lehetõség, amivel szinten- és kondiban tarthatom magam. Szeretnék minél több egyetemi versenyen elindulni, és ott jobbnál-jobb eredményeket elérni. Célom, hogy önmagamhoz képest folyamatosan fejlõdni tudjak.
Várunk minden kedves sporttársat esti edzéseinkre. Ha szeretnétek egy jó hangulatú össze szokott csapatban sportolni. Ha kedvet kaptatok arra, hogy a már meglévõ úszástudásotokat fejlesszétek, vagy, hogy újra kondiba érezzétek magatokat, jelentkezzetek bátran akár személyesen is az úszó klub vezetõinél.