Világszerte az egyik legnépszerûbb extrém sport a deszkázás. Hogy mitõl extrém? Attól, hogy itt nincs csapat, nincsenek edzõk, nincsenek rögzített szabályok. Vannak viszont haverok és barátok, egy jó csapat, akik megmondják, mit és hogyan kell csinálni. És ott van persze a deszkás életérzés. A KultúrÁsz Közhasznú Egyesület egészséges életmódról szóló cikksorozata mostani részében errõl az extrém sportról tudhatunk meg többet.
Jellegzetes csattogástól hangos a Debrecen Plaza és a Tanítóképzõ Fõiskola szomszédságában található, jelenleg üresen álló terület a délutáni órákban, ha jó az idõ. A betonon fiatal deszkások gyakorolják a frissen megtanult fogásokat. Itt mindenki a maga tempójában haladhat, és igazából azt csinál, amihez kedve van. Ez az extrém sport ugyanis egészen más, mint a hagyományos, rögzített szabályokkal rendelkezõ sportágak.
„Nálunk nincs csapat, nincs edzõ, tehát azt csinálsz, amit csak akarsz, senki nem fogja elõírni, mit és hogyan tegyél. Legfeljebb a haverok fognak segíteni, akik esetleg jobban deszkáznak, és tõlük lehet megtanulni az alapvetõ fogásokat. Mindenki azt hiszi, hogy a deszkások elsõként az ugratást tanulják meg, de ez tévhit. A legfontosabb, hogy magabiztosan tudj gurulni. Ezt egy laikus nem veszi észre, de egy ügyes, aktív deszkás már a hajtásból látja, mennyire ügyes az illetõ. Mivel nincsenek elõírt szabályok, itt könnyen érvényesülnek az egyéni különbségek és a kreativitás. Így mindenki kialakíthatja a saját stílusát, ilyen szempontból a deszkázás egyfajta mûvészet is, nemcsak sport. Ugyanakkor te magad is kifejleszthetsz trükköket, a lehetõségek korlátlanok.” – mondta Scheirer Kristóf, profi deszkás.
A legtöbben a tévébõl, illetve az internetre feltöltött videókból kezdik el tanulni a deszkás trükköket. Amiket aztán kipróbálnak a gyakorlatban is. Ezt a sportot bárki elkezdheti, akiben megvan a kellõ bátorság és ügyesség, és persze érdeklõdik a deszkás szubkultúra iránt. Ez nagyon fontos, hiszen itt egy életstílusról, egy életérzésrõl van szó. Ha az elején nem is mennek a gyakorlatok, nem kell elkeseredni. Sokszor ugyanis évekbe is beletelhet, míg valaki igazán profi lesz ebben a sportban. A lényeg az akaraterõ, a kitartás és persze a türelem.
„Sok kudarccal jár az elején, de nem szabad feladni, hiszen minden ilyen képesség fejleszthetõ, és senki nem születik úgy, hogy tud gördeszkázni. Elõször mindenki bizonytalannak érzi magát, aztán elkezdi megszokni a gördeszkát, olyan lesz, mintha egy lenne a lábával. Ráérez, hogy lehet vele gurulni, majd elkezdi fejleszteni a trükköket, és ezáltal a képességei is fejlõdnek. Szükséges hozzá az akaraterõ, mint minden más sporthoz, mert ki kell jönni, és gyakorolni, hiszen semmit nem adnak ingyen. Ahhoz, hogy valaki igazán jó legyen, érdemes hetente legalább 2-3-szor edzeni, alkalmanként 2-3 órát. Ez a sport elsõsorban a lábizomzatot fejleszti, ugyanakkor ajánlott mellette más testmozgást is végezni, például heti 1-2-szer úszni, futni, vagy konditerembe menni.” – osztotta meg velünk Kristóf.
A deszkázás nemcsak a testmozgásról szól, hanem jelentõs közösségépítõ szerepe is van. Mivel a deszkások többnyire egymástól tanulják a trükköket, így szinte mindenki ismer mindenkit. Az egymást tanítgató közösségekbõl pedig elõbb-utóbb baráti társaságok alakulnak.
„Akikkel együtt deszkázunk már hosszú évek óta, azokkal rendszeresen eljárunk kirándulni, szórakozóhelyekre, koncertekre, fesztiválokra és bármilyen más programokra, tehát barátok vagyunk. Ha kijövünk gyakorolni, elõfordul, hogy nekilátunk szalonnát sütni, vagy fõzni, szóval mindig van valami más közös program is a deszkázáson kívül. Sokkal jobbnak tartom ezt, mintha otthon ülnénk a számítógép elõtt, vagy valamilyen káros szenvedélynek hódolnánk.” – tette hozzá Kristóf.
A KultúrÁsz Közhasznú Egyesület Egészséges életmód projektje keretében az olyan lehetõségekre szeretné felhívni a fiatalok figyelmét, amelyek pozitív példák lehetnek a függõségek és az elmagányosodás helyett. Kiemelt szerepet kap a közösségépítés és a testmozgás, a deszkázás pedig mindkettõre kiváló lehetõséget nyújt. Nemcsak az ügyességet, az egyensúlyérzéket, a kreativitást, a kitartást fejleszti, hanem közösséget is épít a fiatalok között. Az egészséges testmozgást nem csak a tornateremben lehet gyakorolni. Aki kedvet kapott ehhez az extrém sporthoz, annak érdemes felkeresnie a lakóhelyéhez legközelebb esõ skate-parkokat, de akár az utcán is találkozhat deszkásokkal, akik szívesen a segítségére lesznek.