A legfiatalabb diák 15, a legidõsebb 75 éves, de a hallgatók nemzetisége is igen széles skálát mutat: Argentínától Ausztráliáig, Észtországtól Új-Zélandig 42 országból érkeztek a résztvevõk a Debreceni Nyári Egyetem 87. magyar nyelv és kultúra tanfolyamára. A legtöbben Németországból és az Egyesült Államokból jöttek magyar nyelvet tanulni, de feltûnõen magas az elmúlt évekhez képest a lengyel hallgatók száma is.
- A Nyári Egyetem programjai folyamatosan egyre több külföldi érdeklõdõt vonzanak, ennek oka az a minõségi oktatómunka, amiért a hallgatók úgy érzik, érdemes részt venni az általunk szervezett kurzusokon - mondta Szaffkó Péter igazgató.
- Egy intézmény életében szükségszerû a megújulás, nincs ez másként a Nyári Egyetem esetében sem, de a kezdeti célkitûzés, hogy kultúr-diplomáciai feladatot teljesítsen, nem változott az eltelt évtizedek során - hangsúlyozta Bartha Elek, a Debreceni Egyetem oktatási rektorhelyettese.
Az egyetem Aulájában rendezett nyitóünnepségre Debrecenbe érkezett Habsburg György, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, aki kiemelte: családja több szállal is kötõdik a városhoz és a Debreceni Egyetemhez. Mint mondta, megtiszteltetés, hogy az egyetem díszpolgáraként érkezhetett, olyan emberként, aki tisztában van annak jelentõségével, milyen fontos minél több ismeretet elsajátítani Magyarországról. - Éppen ezért iratkozott be feleségem annak idején a Nyári Egyetemre, ahol sikeresen el is sajátította a magyar nyelv alapjait - mondta Habsburg György.
A hagyományos magyar nyelv és kultúra tanfolyam mellett az intézmény ebben az évben is több konferenciát rendez, amelyekre további 30-35 fõ érkezik a Nyári Egyetem szervezésében Debrecenbe. Heten a Nem Magyar Anyanyelvû Tanárok konferenciájára, 10-en a Kelet-európa és az angolszász világ kapcsolatairól szóló tudományos eseményre, több mint 10-en a Visegrádi Négyek konferenciájára, illetve 4 amerikai diák, akik a Ferris State nevû amerikai egyetem gyógyszerészhallgatói. Õk nem csak gyógyszerészetet fognak tanulni, hanem öt hét alatt részt vesznek a „Modern Hungary” címû tematikus kurzuson, amely a XIX-XX. századi magyar történelmet mutatja be, illetve az utolsó két hétben bekapcsolódnak a magyar nyelvtanulásba is.
Az amerikai diákok a nyelvtanfolyamok, a tematikus kurzusok és konferenciák résztvevõivel együtt ebben az évben is gazdag programkínálatból válogathatnak esténként: a folklórestek mellett lesznek fõzõversenyek, szépkiejtési és népdaléneklési megmérettetések, filmvetítések és kvíz Magyarországról, újdonságként pedig versolvasó estek is.