E-mail, online tárhely és Office is van abban a digitális oktatási alapcsomagban, amely immár a Debreceni Egyetem valamennyi hallgatója számára elérhetõ.
- Korábban sok hallgató panaszkodott, hogy nem kapta meg a Neptun üzeneteit, így könnyen elõfordulhatott, hogy valaki lemaradt egy vizsgaidõpont-változásról, vagy más fontos információról nem értesült idõben – meséli Tóth Attila, a Debreceni Egyetem Informatikai Szolgáltató Központjának vezetõje.
Szeptembertõl ez már nem lehet kifogás, ugyanis az egyetem valamennyi – mintegy 30 ezer – hallgatójának lesz unideb.hu-ra végzõdõ e-mail címe. A Microsoft másfél éve kötött stratégiai megállapodást a kormányzattal, amelynek keretében az oktatási intézményeknek ingyen biztosítják más szolgáltatások mellett a Digitális Oktatási Alapcsomagot (DOA), mely az Office365 szolgáltatásaira épül. A hallgatói levelezõ rendszer a Microsoft Office365 Academic A2 szolgáltatásának része, melynek keretében minden hallgató ingyen hozzájut a Microsoft Office365 oktatási csomagjához.
- A kommunikációs zavarok mellett azért is fontos az egységes e-mail, mert vannak olyan hallgatói kedvezmények, amelyek csak egyetemi címmel érhetõk el, illetve önmagában már az sem szerencsés, hogy egy ekkora intézményben nem egységes a levelezés – sorolta Tóth Attila.
A rendszer korábbi megvalósításának a legnagyobb akadálya az volt, hogy nem állt rendelkezésre elég tárterület ennyi elfogadható méretû postafiók létrehozásához, illetve egy ekkora levelezésnél a spamszûrés és vírusvédelem is jelentõs erõforrásokat igényelt volna.
Az informatikai céggel kötött megállapodásnak köszönhetõen a debreceni hallgatók nemcsak egy egyszerû e-mail címet kapnak. Az Office365 digitális oktatási alapcsomagja 50 gigabájtos ingyenes e-mail, csevegõ, csoportos video- és hangalapú beszélgetési, valamint online dokumentumkezelési szolgáltatásokat is tartalmaz, illetve valamennyi hallgató telepítheti saját otthoni gépére az Office programcsomagot. A mobileszközökrõl is elérhetõ rendszer segítségével a hallgatók megoszthatják naptárukat, órarendjüket, csoportosan is dolgozhatnak egy-egy dokumentumon, illetve videokonferenciát is tarthatnak.
Az adatbiztonság kapcsán Tóth Attila kiemelte, hogy a hallgatók adatait a Debreceni Egyetem szervere kezeli, õk hitelesítik a hallgatót, és a már azonosított felhasználót küldik tovább, így meggátolva, hogy külsõ személyek hozzáférjenek az érzékeny információkhoz. Az e-mail címeket a hálózati azonosítók alapján hozzák létre, így például az xyz felhasználó címe az xyz@mailbox.unideb.hu lesz.
Az Office365 rendszerhez az egyetem valamennyi aktív hallgatója kap hozzáférést, a szeptemberben érkezõ új hallgatókat pedig már a felvételi értesítõben tájékoztatják egyetemi e-mail címükrõl. Természetesen a szolgáltatás bõvíthetõ a mindenkori hallgatói létszámnak megfelelõen, így például egy másik felsõoktatási intézmény integrációjakor kiterjeszthetõ lesz a szolgáltatás a megnövekedett létszámnak megfelelõen.
Az egységes e-mail cím bevezetése csak az egyik elsõ lépés a Debreceni Egyetem informatikai rendszerének integrációjában. Tóth Attila elárulta, hogy a tervek között szerepel a wifi-hálózat, az elektronikus tananyagok, valamint a webes megjelenés egységesítése is.