Csaknem 9 ezer elsõéves hallgató kezdheti meg tanulmányait szeptemberben a Debreceni Egyetemen, ahol több mint 8%-kal nõtt a jelentkezõk száma.
Az egyetemre idén 6290 jelentkezõ nyert felvételt, ami csaknem 3%-os emelkedést jelent a 2013. júliusi adatokhoz viszonyítva.
- Ez a szám az állami ösztöndíjas helyekre felvettek (5224) körében meghaladja a 3%-os emelkedést, az önköltségesek számát (1066) tekintve pedig minimális csökkenést mutat. Az utóbbi szám azt jelzi, hogy megállt az önköltséges helyek iránti érdeklõdés a tavaly tapasztalt nagymértékû csökkenése és összességében a Debreceni Egyetem megõrizte vezetõ pozícióját - mondta Bartha Elek oktatási rektorhelyettes a felvételi eredményeit ismertetõ mai sajtótájékoztatón.
- Ezek az adatok még változni, emelkedni fognak a jogorvoslati eljárások, valamint a pótfelvételi eljárás során, és a létszámot tovább növelik az angol nyelvû képzésekre felvett hallgatók is. A Debreceni Egyetemen 2014-ben a keresztféléves eljárásban felvételt nyert és a doktori képzésekre sikeresen pályázókkal együtt szeptemberben várhatóan mintegy kilencezren kezdhetik meg tanulmányaikat - hangsúlyozta Pósánné Rácz Annamária fõtitkárhelyettes, oktatási igazgató.
Az alapképzési szakra felvettek száma 3762, mesterképzésre 1251, osztatlan képzésre 684, felsõoktatási szakképzésre 593. Több, 2013-ban nem indított szakon (andragógia és pedagógia alap-, és szociológia mesterszak) viszont szeptembertõl újra lesz elsõ évfolyam. Az elmúlt idõszakban akkreditált új szakok a közigazgatás-szervezõ alapszak, az igazságügyi igazgatási alapszak, az óvodapedagógus alapszak nemzetiségi óvodapedagógus szakiránya, az egészségügyi menedzser mesterszak, valamint a szakigazgatás-szervezõ és informatikus agrármérnöki mesterszak.
- A Debreceni Egyetem kétféle (kétciklusú és osztatlan) tanárképzés folyik. Örvendetes, hogy a Bölcsészettudományi, a Természettudományi, az Informatikai és a Zenemûvészeti Karon egyaránt növekedett a hallgatói létszám - tájékoztatott Maticsák Sándor, a Tanárképzési Központ fõigazgatója.
Egy ilyen méretû, integrált egyetem esetében elkerülhetetlen, hogy bizonyos területeken a felvételi eljárás pozitív, más területeken negatív eredményeket hoz. Az összességében egyértelmûen pozitív irányba mutató egyetemi létszámadatokon belül különösen jelentõs növekedés tapasztalható a Gyermeknevelési és Felnõttképzési Karon (37%), a Zenemûvészeti Karon (36%), valamint a Népegészségügyi Karon (33%). Az Állam- és Jogtudományi Karon, amely a központi intézkedések következtében az elõzõ évi felvételi eljárás egyik vesztese volt, az idén kiugróan magas, 38%-os volt a felvettek számának növekedése. 1036 elsõéves hallgatóval, 15%-os emelkedéssel a Bölcsészettudományi Kar jelentõs mértékben járult hozzá az egyetemi szintû növekedéshez. Csökkenõ létszámmal indulnak az elsõ évfolyamok a Mûszaki, a Természettudományi és Technológiai, az Informatikai és az Általános Orvostudományi Karon. Ennek hátterében az alsó ponthatár felemelése és más olyan intézkedések állnak, amelyeket a minõség, a színvonal emelkedésének érdekében hoztak.
Idén nõtt a mesterképzésre jelentkezõk száma, 17 %-kal többen, összesen 1251 fõ került be, csaknem annyian, mint 2012-ben.
Zökkenõmentesen lezajlott a Gazdálkodástudományi- és Vidékfejlesztési Kar, valamint a Közgazdaság- és Gazdaságtudományi Kar integrációja.
- A közgazdaságtudományokat oktató új karon a most felvett hallgatók csaknem 20 %-a kezdi meg tanulmányait - mondta Petõ Károly, a Gazdaságtudományi Kar megbízott dékánja.
A 2014-es általános felvételi eljárás a Debreceni Egyetem számára a felvettek számát és a felvételi pontszámok emelkedését tekintve egyértelmûen sikeres. Legszélesebb képzési kínálatunkkal, hallgatói és beiskolázási létszámadatainkkal, képzési szerkezetünkkel továbbra is Magyarország legjobb és legnagyobb egyetemei közé tartozunk.