A DNS még ezt is megmondja. De mi a kapcsolat a spagetti és a földrengés között? Mire használhatók a drónok a hétköznapokban? Hogyan lehet hangyafarmot létrehozni egy íróasztalon? Miként kommunikálhatunk a növényekkel? Vagy az erõsebb idegzetûeknek bemutató a boncteremben. És ez csak néhány program, ami segít bepillantani a kulisszák mögé egy különleges éjjelen.
A Kutatók Éjszakáján, szeptember 26-án rekordszámú, több mint 100 rendezvénnyel várja a tudomány titkai iránt érdeklõdõket 3 városban (Debrecenben, Hajdúböszörményben és Nyíregyházán) csaknem 30 helyszínen a Debreceni Egyetem, amely idén már 9. alkalommal csatlakozik az országos programsorozathoz.
A National Instruments jóvoltából idén sem marad el a LEGO robot programozó verseny, amelyre most a megszokottól eltérõen a középiskolások mellett általános iskolások is nevezhetnek. A könyvtár munkatársai rendhagyó barangoláson mutatják be a gyûjtemény féltett darabjait, és idén is indul történelmi túra a Fõépületben. Az Egyetem téri és a Kassai úti Campus között kisvasút szállítja a látogatókat, akik, ha öt helyszínen igazolást szereznek a látogatásról, értékes nyereményekkel gazdagodhatnak a matricagyûjtõ versenyen.
A hagyományos, népszerû elõadások, mint a látványos kísérletek, a szélcsatorna, a szerelmi jóslások, babonák, vagy az orchideák bemutatása mellett újdonságokra is törekedtek a szervezõk. Az egyetem oktatói, kutatói, akik szeretnék megismertetni tudományterületüket szép számban jelentkeztek és érdekes elõadásokkal készülnek. Bepillanthatunk az ételhamisítás titkaiba, a vadnyugat rejtelmeibe, megismerkedhetünk a mikrosebészettel, sõt, még a helyszínelõk munkáját is megismerhetjük a DE CSI bemutatóin.
Sok rendezvény a korlátozott férõhely miatt elõzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a www.kutatokejszakaja.hu oldalon lehet szeptember 26-ig.