Elõször is: tisztáznunk kell, mi is az a LÉK. Lényegében egy, a Debreceni Egyetemen mûködõ alkotói körrõl van szó, mely a Debreceni Egyetemi Színház ernyõszervezetéhez kapcsolódik. Ennek megfelelõen a LÉK tagjai igen különbözõ területekrõl érkeznek, sokszínû csapat, de akárhogy is definiáljuk, egy biztos: nem mehetünk el mellette szó nélkül, hiszen az utóbbi évek során üde színfoltjává vált a debreceni irodalmi életnek.
A LÉK Irodalmi Kört Vida Virág alapította, lassan 17 éve. A rövidítés azóta, az aktuális vezetõtõl és tagoktól függõen, több feloldást is kapott: ilyen például a „Lehetek Én is Költõ” vagy a „Literátorok Értelmezõ Közössége”. Kezdetben szinte csak magyar szakos fiatalok alkották a kört, kéthetente voltak találkozók a Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet könyvtárában. Azonban mára már nem csak a Magyar Tanszék hallgatói foglalnak helyet az esteken, hanem többek között orvosok, gyógyszerészek, mérnökök, informatikusok, vegyészek, szabadbölcsészek és nyelvszakosok is. A tagok között olyanok is akadnak, akik a LÉK-ben szerzett tapasztalataiknak is hála, kulturális és irodalmi folyóiratokban publikálnak. Nem csak a csoport összetétele, de – Krivi Dóra, jelenlegi elnök hatására – néhány éve a helyszín is megváltozott: mûhelyünknek havonta egyszer az egyetem fõépületének alagsorában található DESZ - terem ad otthont. Egy összejövetel a következõképpen alakul: néhányan hozunk némi inni- és ennivalót, ha van újonnan érkezõ, bemutatkozunk egymásnak, majd felolvassuk a mûveinket, és véleményt formálunk róluk. A felszólalás, persze, nem kötelezõ: több olyan állandó tagunk is van, aki csak a társaság, a légkör és az elhangzó érdekes gondolatok miatt csatlakozik hozzánk, ezért nem hoz szöveget magával. Olykor meghívunk egy-egy költõt vagy irodalommal foglalkozó tanárt is, így az alkotók több perspektívából kaphatnak visszacsatolást a mûveikkel kapcsolatban.
Az utóbbi években már különbözõ zenei fesztiválokon, illetve egyéb irodalmi rendezvényeken is találkozhatott a publikum a LÉK-kel: ezeken a programokon általában vállalkozó szellemû tagjaink olvassák fel szövegeiket, olykor egy zenés-irodalmi performansz keretein belül. A jövõbeli nagyobb eseményeink között pedig az ELTE egyik folyóiratának, az Apokrifnak az alapító tagjaival való beszélgetés szerepel, a program nem titkolt célja az, hogy a LÉK bemutatkozzon budapesti közegben, a fõvárosi irodalmi életben is. Emellett van egy saját rádiómûsor létrehozásának ötlete, mellyel elsõsorban a kortárs irodalom népszerûsítése lenne a célunk.
Ha szeretnéd felolvasni alkotásaidat és azokról volna kedved hozzáértõ emberekkel beszélgetni, vagy csupán szívesen tagja lennél egy barátságos, kellemes hangulatú társaságnak, akkor ne habozz eljönni valamelyik mûhelyünkre! A DESZ-teremben tartott alkalmak fenn vannak a DESZ honlapján és plakátjain, további információkért, aktuális programleírásokért, képekért kattints a LÉK Irodalmi Kör Facebook-oldalára!
ella mozzar