Auguszta Mária Lujza fõhercegnõnek állított szobrot a Debreceni Egyetem a Klinikai Központ Auguszta épületének bejáratánál.
- Több mint száz éve, 1914 áprilisában járt itt Auguszta fõhercegnõ, hogy átadja ezt a csodálatos épületet, melyet azért hoztak létre, hogy megállítsák az akkor népbetegségnek számító TBC terjedését. Naponta kétszázan haltak meg akkoriban ebben a tüdõbetegségben, minden tizedik áldozat pedig debreceni volt. Erre az egészségügyi kihívásra válaszul jött létre a klinika, mások mellett a szanatóriumi szövetség, a város, az egészségügyi kormányzat együttmûködésével, amelyet Auguszta fõhercegnõ fogott össze – emelte ki Szilvássy Zoltán rektor a keddi szoboravató ünnepségen.
Hozzátette: Debrecen életében mindig fontos volt az összefogás. A 175 ágyasra tervezett klinika alapításához a város 30 hold földet és 130 ezer aranykoronát ajánlott fel, míg az építkezés összköltsége 1,2 millió aranykorona volt. A rektor emlékeztetett arra, hogy az I. világháború kitörése után 450 ággyal a régió legfontosabb hadikórházává vált az intézmény. A korábbi tüdõgyógyászati profil helyett az évek múlásával egyre inkább a kardiológia került a középpontba, és most itt mûködik az ország egyik legjelentõsebb intézménye.
Az ünnepségre a család képviseletében Habsburg György, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott nagykövete látogatott el, aki elmondta: õ személyesen nem találkozhatott a fõhercegnõvel, aki 1964-ben hunyt el, abban az évben, amikor õ megszületett. Felidézte, hogy a fõhercegnõ 1875-ben Bajorországban látta meg a napvilágot, majd József Ágosttal való házasságkötése után Magyarországra érkezett, ahol aktívan segítette a rászorulókat. Szorosan együttmûködött a Vöröskereszttel is, aminek elnöki posztját késõbb Habsburg György is betöltötte. A nagykövet örömét fejezte ki, hogy a Debreceni Egyetem emléket állított a példamutató Auguszta fõhercegnõnek.
Auguszta Mária Lujza Habsburg császári és magyar királyi fõhercegnõ alakja Gáspár Géza szobrászmûvész alkotása, amely a Klinikai Központ Auguszta épületének parkjában kapott helyet. A mûalkotás leleplezése után az ünnepség résztvevõi megkoszorúzták a fõhercegnõ szobrát.