Egyetemi hrek
Megújult a Botanikus Kert
2012. mjus 31., forrás: unideb.hu

A 200 millió forintos Európai Uniós forrásból nemcsak az infrastruktúra korszerûsödött, de komplex természetvédelmi és élõhely-rekonstrukciós munkálatok is megvalósultak.

Elkészült a Pálma-, Orchidea- és Kaktuszház fûtési rendszerének korszerûsítése, a kert vízellátásához és ideális élettér kialakításához szükséges modern öntözõrendszer kiépítése, valamint a kert teljes kerítésrendszerének elkészítésével biztosítottá vált a gyûjtemények és védett növények fizikai elhatárolása, védelme.

A „Speciális biológiai értékeink és élõhelyeik megõrzése és rekonstrukciója - a DEBOTKERT projekt” keretében megtörtént a kertben élõ állatfajok táplálkozó-, szaporodó- és egyéb élõhelyének bõvítése, a kert természetes növénytársulásainak rekonstrukciója, a védett és veszélyeztetett növényfajok továbbszaporítása, anyatelepek létrehozása, a védett növények visszatelepítése és utógondozása. Az élõhely-rekonstrukció közel 30 növényfajt érintett, valamint körülbelül 120 természetes faj szaporítását és a kertbe, valamint eredeti élõhelyekre való visszatelepítését jelentette.

A két legfontosabb fejlesztéssel érintett növényfaj a nyílt homoki tölgyes és a gyöngyvirágos tölgyes. Az eredetileg 4 hektár területen elhelyezkedõ fafajok jelenleg több mint 6 hektárra terjednek majd ki és a szakavatott gondoskodásnak köszönhetõen évek múlva visszanyerhetik nagyszerû megjelenésüket és fajszámukat. A botanikus kert tavának bõvítésével, a vízi növényfajok számának növelésével a vizes élõhely rekonstrukciója valósult meg. Említésre méltó a speciális élõhelyek kialakítása és továbbfejlesztése is, ezen belül a mesterséges sziklagyepek megépítése, a kelet-ázsiai gyûjtemény bõvítése, valamint a veszélyeztetett pozsgásnövények tematikus gyûjteményi élõhelyének rekonstrukciója.

- A munkálatok jó részét nem fejezhettük be a támogatott három év alatt. A védett növények fenntartása, a visszatelepítések és ezek folyamatos ellenõrzése a botanikus kertek legfõbb feladatai közé tartozik a 21. században - mondta Papp László, a Botanikus Kert igazgatója, a DEBOTKERT projekt szakmai vezetõje.



A szerz tovbbi cikkei
„OKOS” fesztivál Mindjárt Campus Fesztivál!!!
Kollégiumfejlesztési program Több férõhely, korszerûbb és komfortosabb környezet, nemzetközi színvonal.
Együttmûködés a MÁV-csoporttal Együttmûködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem és a MÁV-csoport.
Egyetemi díjazottak Klinikaigazgató, matematikus, sajtófõnök – egyetemi díjesõ volt a város napján.
Változatlanul az élvonalban A szeptemberben induló képzésekre jelentkezõk száma 15.223.
CAMPUS PONT - SZOLGLTATSOK
Bejelentkezs
A ht legolvasottabb cikkei
Keress
A rovat legolvasottabb cikkei
A hnap legolvasottabb cikkei